Doğanın Kendi Çocukları: Süslenmeye İhtiyacı Olmayan 12 Yılbaşı Ağacı

Çevre Haberciliği, Notlar, Toprak Ana, Yaşam, Yeşil

Yeni yıla giriş yaklaşırken hemen her yıl, pek çok insan yılbaşı ağacı satın alarak tüketim çılgınlığının zincirine halka oluyor. Ancak yılbaşı ağacı ihtiyacımızdan önce sizi “yılbaşı ağacı solucanı” ile tanıştıralım. İnanılmaz desenleri ile bu solucan süslenmeye hiç ihtiyacı olmayan bir yılbaşı ağacını andırıyor.

Aşağıda fotoğraflarda görülen Spirobranchus giganteus canlısı, bilinen adıyla ise “Yılbaşı ağacı solucanı” dünya üzerindeki tropikal sularda bulunan bir solucan türüdür.

İsmini, üzerindeki rengârenk çam ağacına benzeyen dokunaçlarından alır. Bu süslü dokunaçlar canlının beslenmesinde rol oynar.

Sarmal şeklindeki renkli dokunaçlar, canlının deniz dibindeki besin maddelerini kolaylıkla almasını sağlar.

Dokunaçların diğer önemli özelliği canlının solunum ihtiyacını karşılamasıdır. Besin maddelerini aldıkları gibi, deniz suyundaki erimiş oksijeni sarmallar sayesinde bünyesine alır.

Bu solucanlar fazla hareket etmeyen, sakin canlılardır. Aslında, renkli dokunaçları görünür hâldeyken kendisi canlı bir mercan içinde delik açtığı yuvasına girer. Korktuğu zaman da acele ile yuvasına saklanır, kendisini avcılardan korur.

Yılbaşı ağacı solucanları çeşitli renklerdedir. Çok büyük olmamakla birlikte, uzunlukları yaklaşık 1,5 inç kadardır. Zaten, renkli ve kendinden süslü dokunaçları onları fark edebilmek için yeterlidir.

Bir Cevap Yazın